GHL – Garden Hockey League

Om GHL

Garden Hockey League är en landhockey liga där lag från olika delar av Sverige slåss om den stora GHL bucklan. Först spelar vi en serie på ca 10 matcher utspridda under lov och helger och därefter ett slutspel. Alla matcher filmas såklart och läggs ut på våran YouTube kanal Garden Hockey League.

Var spelar man GHL

Alla matcher spelas i Stockholm, Järfälla.  Idag består ligan av folk från Leksand och Stockholm men vi har även haft intresse ifrån Skåne, Göteborg, Hallstahammar och olika delar av Norrland. Vi ser alltså en stor potential i detta och hoppas kunna växa i hela Sverige. 

Vad GHL söker

Det vi söker nu är flera lag till ligan för säsongen 21/22. Så är du och din kompis 16 år eller äldre och har någon typ av erfarenhet av hockey eller innebandy ska ni inte tveka på att joina. Ni får såklart vara hur kreativa ni vill med erat egna lagnamn, logga och kanske matchtröjor om ni vill. 

Kontakta oss på Instagram @garden_hockey_league om du är intresserad av att joina världens största landhockey liga Garden Hockey League.

Intressant? Dela med dina vänner!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email