CHL-2022-2

Champions Hockey League 2022 – Tabell Spelschema kval

Hockey VM 2022 Finland

Ishockey Världsmästerskapen för herrar 2022 blir det 85:e världsmästerskapet i ishockey för herrar arrangerat av IIHF. IshockeyVM 2022 kommer att spelas mellan datumen 13-29 maj 2022 i de två finska städerna Helsingfors och Tampere. Tre Kronor kommer att spela alla sina matcher på Tampere Deck Arena under Hockey VM

Kanada  - Guld
Finland - Silver
USA  - Brons

Totalt kommer 64 spännande matcher äga rum under turneringen som spelas mellan den 13-29 maj i Finland. Hela 16 landslag medverkar i ishockey VM och kommer alla hinna med att spela sju matcher vardera under gruppspelet, där alla lag möter varandra.

2022 års världsmästerskap i ishockey kommer att spelas i Finland, närmare bestämt i Tammerfors samt i huvudstaden Helsingfors.

Kommande matcher

  • 04-10-2022 18:00
    Aalborg Pirates
    LHF
  • 04-10-2022 18:00
    Jukurit Mikkeli
    Sparta Prague
  • 04-10-2022 18:00
    GKS Katowice
    Fehérvár AV19
  • 04-10-2022 18:00
    Ilves Tampere
    Stavanger Oilers
  • 04-10-2022 18:05
    RBK
    ZSC Lions Zurich
  • 04-10-2022 19:05
    Färjestad
    Comarch Cracovia
  • 04-10-2022 19:45
    HC Davos
    Oceláři Třinec
  • 04-10-2022 20:00
    Villach SV
    Straubing Tigers
  • 04-10-2022 20:00
    Belfast Giants
    SKE
  • 04-10-2022 20:35
    Grenoble
    FRÖ
  • 05-10-2022 18:00
    TPS Turku
    Grizzlys Wolfsburg
  • 05-10-2022 18:00
    Red Bull Munich
    Tappara Tampere
  • 05-10-2022 19:15
    Olimpija Ljubljana
    EV Zug
  • 05-10-2022 19:30
    Eisbären Berlin
    Mountfield HK
  • 05-10-2022 20:00
    Slovan Bratislava
    Rapperswil-Jona Lakers
  • 05-10-2022 20:20
    Red Bull Salzburg
    Fribourg-Gottéron
  • 11-10-2022 17:30
    Oceláři Třinec
    HC Davos
  • 11-10-2022 18:00
    Tappara Tampere
    Red Bull Munich
  • 11-10-2022 18:00
    Comarch Cracovia
    Färjestad
  • 11-10-2022 18:05
    LHF
    Aalborg Pirates
  • 11-10-2022 19:05
    FRÖ
    Grenoble
  • 11-10-2022 19:05
    SKE
    Belfast Giants
  • 11-10-2022 19:30
    Sparta Prague
    Jukurit Mikkeli
  • 11-10-2022 19:30
    Rapperswil-Jona Lakers
    Slovan Bratislava
  • 11-10-2022 19:30
    Straubing Tigers
    Villach SV
  • 11-10-2022 20:35
    ZSC Lions Zurich
    RBK
  • 12-10-2022
    Fehérvár AV19
    GKS Katowice
  • 12-10-2022 17:30
    Mountfield HK
    Eisbären Berlin
  • 12-10-2022 18:00
    Grizzlys Wolfsburg
    TPS Turku
  • 12-10-2022 18:00
    Stavanger Oilers
    Ilves Tampere
  • 12-10-2022 19:45
    EV Zug
    Olimpija Ljubljana
  • 12-10-2022 19:45
    Fribourg-Gottéron
    Red Bull Salzburg

CHL Live

CHL TABELLER

Grupp A

Rank Teams Played Won Differential Points
1 LHF 4 4 17 - 9 12
2 Jukurit Mikkeli 4 2 13 - 12 6
3 Sparta Prague 4 1 12 - 13 3
4 Aalborg Pirates 4 1 8 - 16 3

Grupp B

Rank Teams Played Won Differential Points
1 EV Zug 4 3 19 - 6 11
2 Grizzlys Wolfsburg 4 2 16 - 11 7
3 TPS Turku 4 2 8 - 14 6
4 Olimpija Ljubljana 4 0 6 - 18 0

Grupp C

Rank Teams Played Won Differential Points
1 Red Bull Munich 4 3 18 - 7 11
2 Tappara Tampere 4 3 12 - 6 10
3 Rapperswil-Jona Lakers 4 0 9 - 14 3
4 Slovan Bratislava 4 0 4 - 16 0

Grupp D

Rank Teams Played Won Differential Points
1 RBK 4 4 19 - 7 12
2 ZSC Lions Zurich 4 3 18 - 5 10
3 GKS Katowice 4 0 8 - 16 2
4 Fehérvár AV19 4 0 4 - 21 0

Grupp E

Rank Teams Played Won Differential Points
1 Fribourg-Gottéron 4 3 8 - 3 9
2 Red Bull Salzburg 4 1 10 - 8 8
3 Stavanger Oilers 4 1 5 - 9 5
4 Ilves Tampere 4 0 6 - 9 2

Grupp F

Rank Teams Played Won Differential Points
1 Färjestad 4 3 17 - 7 9
2 Straubing Tigers 4 3 13 - 10 9
3 Villach SV 4 1 9 - 15 3
4 Comarch Cracovia 4 1 8 - 15 3

Grupp G

Rank Teams Played Won Differential Points
1 FRÖ 4 3 17 - 10 9
2 Mountfield HK 4 3 14 - 12 9
3 Eisbären Berlin 4 2 16 - 14 6
4 Grenoble 4 0 9 - 20 0

Grupp H

Rank Teams Played Won Differential Points
1 HC Davos 4 3 16 - 11 9
2 SKE 4 2 15 - 11 8
3 Oceláři Třinec 4 1 12 - 11 5
4 Belfast Giants 4 0 7 - 17 2

CHL RESULTAT

02-09-2022 18:05
Jukurit Mikkeli
Luleå HF
02-09-2022 19:30
Sparta Prague
Aalborg Pirates
04-09-2022 16:00
Sparta Prague
Luleå HF
04-09-2022 18:00
Jukurit Mikkeli
Aalborg Pirates
09-09-2022 19:05
Luleå HF
Jukurit Mikkeli
09-09-2022 19:30
Aalborg Pirates
Sparta Prague
11-09-2022 18:00
Aalborg Pirates
Jukurit Mikkeli
11-09-2022 18:35
Luleå HF
Sparta Prague
02-09-2022 18:00
TPS Turku
Olimpija Ljubljana
02-09-2022 20:15
Grizzlys Wolfsburg
EV Zug
04-09-2022 18:00
TPS Turku
EV Zug
04-09-2022 19:00
Grizzlys Wolfsburg
Olimpija Ljubljana
08-09-2022 19:15
Olimpija Ljubljana
TPS Turku
08-09-2022 19:45
EV Zug
Grizzlys Wolfsburg
10-09-2022 18:00
Olimpija Ljubljana
Grizzlys Wolfsburg
10-09-2022 19:45
EV Zug
TPS Turku
01-09-2022 19:30
Slovan Bratislava
Tappara Tampere
01-09-2022 20:00
Rapperswil-Jona Lakers
Red Bull Munich
03-09-2022 16:00
Slovan Bratislava
Red Bull Munich
03-09-2022 18:00
Rapperswil-Jona Lakers
Tappara Tampere
08-09-2022 18:00
Tappara Tampere
Slovan Bratislava
08-09-2022 19:00
Red Bull Munich
Rapperswil-Jona Lakers
10-09-2022 17:00
Red Bull Munich
Slovan Bratislava
10-09-2022 18:00
Tappara Tampere
Rapperswil-Jona Lakers
01-09-2022 18:05
GKS Katowice
Rögle BK
01-09-2022 19:00
Fehérvár AV19
ZSC Lions Zurich
03-09-2022 18:00
Fehérvár AV19
Rögle BK
03-09-2022 18:00
GKS Katowice
ZSC Lions Zurich
08-09-2022 18:05
Rögle BK
Fehérvár AV19
08-09-2022 19:45
ZSC Lions Zurich
GKS Katowice
10-09-2022 14:30
ZSC Lions Zurich
Fehérvár AV19
10-09-2022 14:35
Rögle BK
GKS Katowice
01-09-2022 20:00
Fribourg-Gottéron
Ilves Tampere
01-09-2022 20:20
Red Bull Salzburg
Stavanger Oilers
03-09-2022 15:00
Fribourg-Gottéron
Stavanger Oilers
03-09-2022 20:20
Red Bull Salzburg
Ilves Tampere
09-09-2022 18:00
Stavanger Oilers
Red Bull Salzburg
09-09-2022 18:00
Ilves Tampere
Fribourg-Gottéron
11-09-2022 15:00
Ilves Tampere
Red Bull Salzburg
11-09-2022 18:00
Stavanger Oilers
Fribourg-Gottéron
02-09-2022 20:15
Comarch Cracovia
Straubing Tigers
02-09-2022 20:35
Färjestad
Villach SV
04-09-2022 15:05
Färjestad
Straubing Tigers
04-09-2022 20:20
Comarch Cracovia
Villach SV
09-09-2022 19:30
Straubing Tigers
Comarch Cracovia
09-09-2022 20:20
Villach SV
Färjestad
11-09-2022 14:35
Straubing Tigers
Färjestad
11-09-2022 18:00
Villach SV
Comarch Cracovia
01-09-2022 19:05
Frölunda HC
Mountfield HK
01-09-2022 20:15
Grenoble
Eisbären Berlin
03-09-2022 15:05
Frölunda HC
Eisbären Berlin
03-09-2022 18:30
Grenoble
Mountfield HK
08-09-2022 17:30
Mountfield HK
Grenoble
08-09-2022 20:00
Eisbären Berlin
Frölunda HC
10-09-2022 16:00
Mountfield HK
Frölunda HC
10-09-2022 17:00
Eisbären Berlin
Grenoble
02-09-2022 17:00
Oceláři Třinec
Belfast Giants
02-09-2022 17:35
Skellefteå AIK
HC Davos
04-09-2022 15:05
Skellefteå AIK
Oceláři Třinec
04-09-2022 16:30
Belfast Giants
HC Davos
09-09-2022 17:00
Oceláři Třinec
Skellefteå AIK
09-09-2022 19:45
HC Davos
Belfast Giants
11-09-2022 17:00
HC Davos
Skellefteå AIK
11-09-2022 17:00
Belfast Giants
Oceláři Třinec

Sponsorer

Gaming Gadgets

FÖLJ OSS PÅ INSTAGRAM

Intressant? Dela med dina vänner!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

    Hockeyklubb
    Adress
    Postnummer
    Ort
    Kansli Email
    Kansli telefon
    Hockeygymnasium: