Progression Sports Hockeyprodukter

Progression Sports

Deras vision och målsättning är att skapa sportartiklar i högsta kvalité och med syfte att göra träningen mer verklighetstrogen. 

Progression Sports

by Oscar Möller och Krister Holm. 

I dagsläget har de två produkter som är anpassade just för hockey. Gunner och Screen Guy.  De har dessutom lite spännande saker på gång när det gäller innebandy.  Deras produkter används redan i mer än 40 föreningar och används i ligor som SHL, KHL, HA och NHL. Är er klubb eller förening intresserade så tveka inte på att höra av er.  De svarar gärna på frågor och funderingar. 
– De tror på utveckling och att skapa de bästa förutsättningarna.

För de är kvalité en självklarhet och ett måste.  Därför använder de sig av Homogent polyteten, aluminium, limträ, och dubbar från isracing.  Allt för att ge stadiga, stabila och lätthanterliga produkter. 

Detta gör att de kan med trygghet sätta en fem-års garanti på våra produkter! Ni som kund ska få en produkt ni verkligen kan använda i flera år. Oavsett hur hårt ni skjuter.

Intressant? Dela med dina vänner!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email