Hockeygymnasium NIU, LIU och LIP för Tjejer i Sverige

Älskar du hockey och söker du en hockeygymnasium för tjejer i Sverige? På nationellt godkända idrottsutbildningar (NIU) och lokala (LIU eller LIP) finns det möjlighet att kombinera din gymnasieutbildning med att idrotta på hög nivå. På hockeygymnasiet.se som plattform hittar du 128 hockeygymnasium varav 17 hockeygymnasium för tjejer.

 

NIU Hockeygymnasium för tjejer

I dag finns det flera NIU-gymnasier för tjejer i Sverige. För alla NIU-gymnasier gäller ett gemensamt antagnings process via Svenska Hockeyförbundet som man söker under hösten och får besked rund nyår. Antagningen kan innebära en try-out gemensam eller personlig. För mer information gå till antagning.

Lokala Hockeygymnasium för tjejer

Förutom NIU erbjuder ett antal gymnasium utbildningar även lokala idrottsprofil med hockeyinriktning. På LIU eller LIP läser man färre idrottspoäng och kan eventuellt innebär en färre pass på dagtid. Ansökan till lokalt utformade ishockeyprofiler sker löpande, antingen direkt till skolan eller föreningen. För mer information gå till antagning.

Intressant? Dela med dina vänner!

Dela på facebook
Facebook
Dela på twitter
Twitter
Dela på linkedin
LinkedIn
Dela på whatsapp
WhatsApp
Dela på email
Email