Back
hockeygymnasium_for_tjejer

Hitta Hockeygymnasium för Tjejer

Hockeygymnasium för Tjejer

Älskar du hockey och söker du en hockeygymnasium för tjejer i Sverige? På nationellt godkända idrottsutbildningar (NIU) och lokala (LIU eller LIP) finns det möjlighet att kombinera din gymnasieutbildning med att idrotta på hög nivå. På hockeygymnasiet.se som plattform hittar du 128 hockeygymnasium varav 17 hockeygymnasium för tjejer.

 

NIU Hockeygymnasium för tjejer

I dag finns det flera NIU-gymnasier för tjejer i Sverige. För alla NIU-gymnasier gäller ett gemensamt antagnings process via Svenska Hockeyförbundet som man söker under hösten och får besked rund nyår. Antagningen kan innebära en try-out gemensam eller personlig. För mer information gå till antagning.
Today, there are several NIU high schools for girls in Sweden. For all NIU high schools, a joint admission process applies via the Swedish Hockey Association, which is applied for during the autumn and notified around New Year. Admission may involve a try-out joint or personal. For more information go to admission.

Lokala Hockeygymnasium för tjejer

Förutom NIU erbjuder ett antal gymnasium utbildningar även lokala idrottsprofil med hockeyinriktning. På LIU eller LIP läser man färre idrottspoäng och kan eventuellt innebär en färre pass på dagtid. Ansökan till lokalt utformade ishockeyprofiler sker löpande, antingen direkt till skolan eller föreningen. För mer information gå till antagning.
In addition to NIU, a number of upper secondary schools also offer local sports profiles with a hockey focus. At LIU or LIP, you read fewer sports points and may possibly mean fewer sessions during the day. Applications for locally designed ice hockey profiles are made on an ongoing basis, either directly to the school or the association. For more information go to admission.
icon_hockeygymnasiet_520
Close