Back
Du är reserv eller inte kommer in på NIU

Du är reserv eller inte kommer in på NIU

Reserv eller kommer inte in på HOCKEYGYMNASIUM?

”Fick du inte det besked som du hade hoppats på?”

Okej så du fick inte det besked som du hade hoppats på… Du kom inte in på det hockeygymnasium som du ville. Nu kanske du tänker att din hockeykarriär är över. Men där har du fel! I sådana här situationer är det helt naturligt att uppleva känslor av besvikelse, frustration och orättvisa. Från ett idrottspsykologiskt perspektiv så handlar det nu om att acceptera och hantera dessa känslor.
Vad händer om man inte har kommit in på NIU eller har fått utbildningsplats på gymnasiet? Gymnasieskolan är en frivillig skolform. Om man vill gå på gymnasiet men inte fick någon plats, vänder man sig till Intagningskansliet i sitt län för att få hjälp.

Läs mer..

Annons

True Hockey Sverige Logo
DESKTOP_Badge_1
400x200 Money Back

Prova 1 dag gratis?

Eller obegränsat under en viss period

och få mer information om:

2 Månader

För 90 kronor
kr 45
00
Månad
  •  

5 Månader

För 125 kronor
kr 25
00
Månad
  •  
Populär

Hur tar jag mig vidare från detta?

Du har precis stött på en motgång, kanske är det till och med en av de första motgångarna du stöter på i din karriär. I alla fall en av de större motgångarna. Detta är något som du kommer minnas under hela din karriär. Jag själv minns fortfarande min första ”stora” motgång och det var när jag efter att ha varit med under samtliga skånelags-samlingar inte kom med i TV-puckslaget. Det var självklart en tuff period för mig men efter en sådan motgång ställs man inför ett vägskäl.

Ska jag gräva ner mig och ge upp på min hockey som jag älskar eller ska jag vända denna motgång till något bra och använda alla dessa tankar och känslor som bränsle till att bli ännu bättre?

På samma sätt står du nu inför ett vägskäl efter ditt gymnasiebesked. Ofta har vi en uppfattning om att det endast finns en väg till en framgångsrik hockeykarriär. Vägen kan se väldigt olika ut. Att exempelvis gå på ett NIU-gymnasium ger dig väldigt fina förutsättningar att utvecklas, men det är fortfarande du själv som ska göra jobbet. Det är du som bär ansvaret för din egen utveckling oavsett vilken miljö du befinner dig i.
Om man väljer att gå LIU-gymnasium så finns det en del fördelar som du kanske inte tänkt på. Du kanske väljer att gå på ett gymnasium i din hemstad där du har ett stort och tryggt kontaktnät med både vänner och familj i din närhet. Du bor förmodligen hemma och har en bra tillgång till näringsrik mat och socialt stöd. Du kanske spelar i en mindre klubb och får axla en stor roll med mycket speltid. Att få känna sig värdefull och kompetent är väldigt viktigt för den personliga utvecklingen.

Däremot kanske LIU-gymnasium inte erbjuder samma konkurrenssituation som ett NIU-gymnasium gör. Det finns både för- och nackdelar med det. En fördel kan vara att du får mer speltid och får känna dig mer värdefull i laget. En nackdel kan istället vara att du får vara ännu mer drivande i din egen utveckling genom att pusha dig själv på träning och match. Detta på grund av att du förmodligen inte har lika många spelare ”flåsandes i nacken” som du skulle haft vid ett NIU-gymnasium. 

I många fall behöver man som 16-åring flytta hemifrån för att gå på ett NIU-gymnasium och det kommer såklart med en del utmaningar. Här handlar det om att kunna ta ansvar med både träning, kost, skola och återhämtning på egen hand. Om man kan hantera dessa utmaningar på ett bra sätt så kan du växa väldigt mycket som person. Skulle du däremot ha svårt för dessa utmaningar finns det en risk att du kommer uppleva en del stress.

Självklart finns det många fördelar med att gå på ett NIU-gymnasium. Jag själv kom in på ett NIU-gymnasium och trivdes väldigt bra även om det kunde vara tufft ibland. Det jag verkligen vill understryka med denna artikel är att det finns olika vägar till framgång inom hockeyn och bara för att man inte kommer in på ett NIU-gymnasium så är din karriär inte över!
Skolan är också något som du bör fundera lite över. För det finns en karriär efter ishockeyn och för vissa kommer den tidigare än för andra. Därför är det viktigt att tänka på vilket program eller inriktning som du vill studera och om det är möjligt att kombinera det med din hockeysatsning. I de bästa fall går det att kombinera, men i andra fall kan det innebära att du får ta ett tuffare val om vad du vill prioritera.
Så för dig som känner dig besviken och frustrerad över gymnasiebeskedet, ge inte upp! Oavsett vilket gymnasium du går, om det är NIU eller LIU så ligger ansvaret fortfarande på dig själv. Du går nu in i en fas där det kommer ske en stor utveckling både fysiskt och psykiskt. Här är det viktigt att du lägger upp en tydlig karriärplan och sätter rätt typ av mål över de kommande tre åren. Om du är osäker på hur du skapar en karriärplanering eller jobbar med målsättning, tveka inte med att höra av dig till mig: Ludvig@developmind.se eller via developmind.se.

intressanta fakta

NIU utan behörighet

Enligt skollagen skall ett individuellt program förbereda för studier på ett nationellt eller specialutformat program och kan inriktas mot ett nationellt eller specialutformat program, programinriktat individuellt program, PRIV.

TiII NIU gör man en separat ansökan och så söker man tiII ett gymnasieprogram (det är, aIItså; 2 separata ansökningar man gör).

Ansökan tiII NIU gör man tidigt, sista ansökningsdatum kan vara redan i oktober. Men det är först i början av juni som man vet om eIeven bIir behörig tiII gymnasiets nationelIa program. Därför tycker vi att du bör göra ansökan tilI NIU i tid. Sedan får man se om man blir antagen till “sport-deIen”, NIU.

TilI nationella gymnasieprogram måste man vara behörig. Annars kan man inte antas. Just i engelska kan man söka och få dispens, dvs att kunna bli befriad från kravet på godkänt betyg i engelska.

Majoriteten av idrottseliten gick inte idrottsgymnasium

Idrottsgymnasium är ingen förutsättning för medaljer. De flesta av Sveriges mest framgångsrika idrottare tog en annan väg till eliten, visar studie. Inom de flesta idrotter går det att kombinera en elitsatsning och studier på ett idrottsgymnasium. Unga som väljer RIG (Riksidrottsgymnasium) eller NIU (Nationellt godkänd idrottsutbildning) får möjligheten att fokusera mer på sin idrott och träna även på dagtid. Vissa flyttar långt hemifrån för att försöka maximera sin utveckling. Men den som fått nobben på sin RIG- eller NIU-ansökan behöver inte misströsta.

Skillnader mellan idrotter

Många av medaljörerna har visserligen gått på idrottsgymnasium. Men fler än hälften, 54 procent, gjorde det inte, visar studien. Samma fördelning gäller för dem i den allra yppersta världseliten. Resultaten betyder inte att samma sak gäller för alla idrotter och alla individer. I vissa sporter kan det vara nödvändigt att gå idrottsgymnasium för att lyckas. En del idrotter kräver specifika förutsättningar, till exempel alpin skidåkning. Vissa träningsmiljöer kan också vara mer centrala än andra.

Om du är reserv:

FRÅGA:

Om jag placerats som reserv idrottsligt på ett NIU program på en gymnasieskola, hur gör jag då vid gymnasievalet?

SVAR:
Om du valt att behålla din plats på NIU bör du söka programmet/skolan som ditt första alternativ. Det som kan hända annars är att du blir antagen till NIU men valt en annan skola och program där du inte kan kombinera NIU med dina studier och måste då avstå idrotten. Det finns ingen samordning utifrån det, då det är två olika ansökningsprocesser. Kommer du in på ditt förstahandsval så stryks samtliga val under. Det gäller även om du kommer in på ditt andrahandsval och blir då reserv på första, men resterande val under stryks. Förhoppningsvis kommer du dock fått svar angående NIU innan den slutgiltiga sökningen sker i maj och har då tid att ändra dina val om det är aktuellt.

Om du inte kommer in på NIU:

FRÅGA:
Vad som händer om man har en skola med NIU som första val men kommer inte in på NIU?
SVAR:

Eftersom antagning till NIU och till gymnasieprogram görs separat kan man bli antagen till skolan (programmet och inriktningen som du sökte till) om ditt meritvärde/betygspoängen räcker, även om du inte blir antagen till NIU, men det är gymnasieantagningen som kan ge dig ett 100%-rätt svar för att det är de som jobbar med administration kring antagning till gymnasiet.

NIU utan behörighet

FRÅGA:

Kan man söka och bli antagen till NIU om man t.ex saknar betyg i engelska och då måste söka PRIV?

Enligt skollagen skall ett individuellt program förbereda för studier på ett nationellt eller specialutformat program och kan inriktas mot ett nationellt eller specialutformat program, programinriktat individuellt program, PRIV.
SVAR:

TiII NIU gör man en separat ansökan och så söker man tiII ett gymnasieprogram (det är, aIItså; 2 separata ansökningar man gör).

Ansökan tiII NIU gör man tidigt, sista ansökningsdatum kan vara redan i oktober. Men det är först i början av juni som man vet om eIeven bIir behörig tiII gymnasiets nationelIa program. Därför tycker vi att du bör göra ansökan tilI NIU i tid. Sedan får man se om man blir antagen till “sport-deIen”, NIU.

TilI nationella gymnasieprogram måste man vara behörig. Annars kan man inte antas. Just i engelska kan man söka och få dispens, dvs att kunna bli befriad från kravet på godkänt betyg i engelska.

Majoriteten av idrottseliten gick inte idrottsgymnasium

Idrottsgymnasium är ingen förutsättning för medaljer. De flesta av Sveriges mest framgångsrika idrottare tog en annan väg till eliten, visar studie. Inom de flesta idrotter går det att kombinera en elitsatsning och studier på ett idrottsgymnasium. Unga som väljer RIG (Riksidrottsgymnasium) eller NIU (Nationellt godkänd idrottsutbildning) får möjligheten att fokusera mer på sin idrott och träna även på dagtid. Vissa flyttar långt hemifrån för att försöka maximera sin utveckling. Men den som fått nobben på sin RIG- eller NIU-ansökan behöver inte misströsta.

Skillnader mellan idrotter

Många av medaljörerna har visserligen gått på idrottsgymnasium. Men fler än hälften, 54 procent, gjorde det inte, visar studien. Samma fördelning gäller för dem i den allra yppersta världseliten. Resultaten betyder inte att samma sak gäller för alla idrotter och alla individer. I vissa sporter kan det vara nödvändigt att gå idrottsgymnasium för att lyckas. En del idrotter kräver specifika förutsättningar, till exempel alpin skidåkning. Vissa träningsmiljöer kan också vara mer centrala än andra.

Dela artikeln med andra

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Hjälp oss förbättra webbplatsen!

Om du inte hittar informationen du sökte efter, klicka på nej-knappen nedan och skicka oss ett meddelande om vad som saknas.
Hjälpte den här informationen dig?

LOGGA IN

Fyll i formuläret nedan så återkommer vi till dig inom de närmaste 48 timmar för att slutföra din registrering.